Menu
A+ A A-

Historia FLS

  • Wojciech Ziemba - FLS
  • Kategoria: O FLS
  • Odsłony: 9853

Powstanie Futbolowej Ligi Szóstek

Pierwszy mecz w FLS: Młodzi Geodeci - Latin Kings.Przygotowania do uruchomienia Futbolowej Ligi Szóstek rozpoczęły się pod koniec 2010 roku, a inauguracja pierwszego sezonu miała miejsce w Krakowie 13 marca 2011 roku. Wzięło w nim udział 14 drużyn, spośród których część miała już doświadczenie wyniesione z innych rozgrywek, a dla pozostałych zespołów był to pierwszy kontakt z ligową rywalizacją. W pierwszym, historycznym meczu zagrały zespoły Młodych Geodetów oraz Latin Kings. "Latynosi", choć z pierwszego meczu, a także zdecydowanej większości kolejnych wyszli zwycięsko, to w całym sezonie musieli uznać wyższość Klepy Team. To właśnie ten zespół w inauguracyjnym sezonie był bezkonkurencyjny, a tytuł wywalczył z kompletem punktów na koncie.

Rozwój

Jesienią 2011 roku w krakowskich rozgrywkach wzięło udział 28 zespołów (utworzona została druga klasa rozgrywkowa - Liga B) i od tego Klepa Team na stałe wpisała do historii FLS rozgrywając trzy pełne sezony bez ani jednej porażki.czasu liga systematycznie się rozrastała. W drugim kolejnym sezonie Klepa Team nie straciła ani jednego punktu i ponownie została mistrzem Ligi A. W Lidze B triumfowała TEB Edukacja i był to pierwszy z kilku zdobytych przez ten zespół tytułów. Wiosną 2012 liczba drużyn w stosunku do poprzednich rozgrywek ligowych ponownie została podwojona i utworzone zostały kolejne dwie ligi: C1 i C2. W tym sezonie zakończył się okres dominacji Klepy, która choć rozgrywki ponownie zakończyła bez porażki, musiała uznać wyższość TEB Edukacji. Od tamtej pory Edukacja jeszcze dwukrotnie wywalczyła mistrzostwo Ligi A (Jesień 2012, Jesień 2013), a w międzyczasie raz uczynił to zespół DTW-Galacticos (Wiosna 2013). Jesienią 2012 roku powstała kolejna grupa rozgrywkowa na trzecim poziomie rozgrywkowym - Liga C3.

Reorganizacja rozgrywek i rekord

Przed sezonem Wiosna 2013 doszło do reorganizacji rozgrywek w Lidze B. Na zapleczu najwyższej klasy rozgrywkowej po raz pierwszy zagrało aż 28 zespołów, które zostały podzielone na dwie grupy. W Lidze C z kolei rywalizacja toczyła się czterech grupach w tym jednej 7-zespołowej. Łącznie w rozgrywkach brało więc udział aż 91 amatorskich zespołów. Jak się jednak okazało, wynik ten został pobity w kolejnym sezonie. Jesienią 2013 roku w Futbolowej Lidze Szóstek grało już 105 drużyn. W sezonie Wiosna 2014 po raz pierwszy w historii FLS rywalizacja toczyła się na czterech poziomach rozgrywkowych, w tym nowopowstałej Lidze D. Od rozgrywek Jesień 2014 w krakowskiej edycji Futbolowej Ligi Szóstek regularnie uczestniczy co najmniej 112 zespołów.

Otwarcie na inne miasta

Nowym etapem w rozwoju Futbolowej Ligi Szóstek było uruchomienie rozgrywek poza Krakowem. W sezonie Wiosna 2016 zmagania w ramach FLS po raz pierwszy toczyły się również w Kielcach, gdzie w walce o medale udział wzięło 12 drużyn. Łącznie w wiosennej kampanii w FLS, po raz pierwszy w historii, rywalizowało aż 130 zespołów i liczba ta nadal będzie wzrastać. Od sezonu Jesień 2016 rozgrywki wystartują bowiem w kolejnych dwóch miastach - Łodzi i Zabrzu.

Puchar Ligi

O to trofeum zawodnicy biorący udział w zimowym Pucharze Ligi.Po raz pierwszy rozgrywki o Puchar Ligi FLS rozegrane zostały na przełomie 2011 i 2012 roku i od tamtej pory regularnie wypełniają długą, zimową przerwę pomiędzy sezonem jesiennym i wiosennym. W I edycji wzięło udział 16 zespołów, a najlepszym okazała się Delta Dębica. Rok, jak i dwa lata później na starcie stanęło już 18 ekip, a najlepszymi okazywały się drużyny TEB Edukacji oraz ZOO Ży-rafy, która zresztą powtórzyła to osiągnięcie w kolejnej edycji, triumfując już pod szyldem CMR Eskulap. W rozgrywkach Zima 2015/16 po raz pierwszy po Puchar Ligi sięgnął debiutant, choć z doświadczonymi zawodnikami w składzie - Cybermachina Game Pub.

Member of Interliga Patronat nad rozgrywkami: Korona Kielce